Veidos ekspertu grupu, lai vērtētu jaunās depozīta sistēmas operatora izveidi

04. decembris, 2019

Saskaņā ar Iepakojuma likuma grozījumos paredzēto ietvaru, “Maxima Latvija” ir īpašā situācijā, jo kvalificējas gan kā nozīmīgs “depozīta iepakotājs”, gan kā “depozīta iepakojuma pārdevējs”. Pie tam, “Maxima Latvija” būtiska priekšrocība ir lielākais tirdzniecības tīkls Latvijā ar gandrīz 170 veikaliem, kas nākotnē varētu kalpot kā iedzīvotājiem ērtas depozīta iepakojuma nodošanas vietas. 
 
 “”Maxima” atbalsta maksimāli godīgas, iedzīvotājiem izdevīgas un caurskatāmas depozītasistēmas izveidi un darbību. Pašlaik, no tirgotāju izstrādātājiem 9 principiem likumā ir ietverti 8, taču nav iekļauts pircējiem nozīmīgākais – paritātes princips, kas paredz vienlīdzīgu iesaistīto pušu pārstāvniecību depozītsitēmas operatorā, aizsargājot pircēju intereses. Tieši pircēji būs tie, uz kuru pleciem gulsies jaunās sistēmas finansēšana, tādēļ arī operatora darbībai jābūt maksimāli izdevīgai un caurskatāmai. Mums ir nepieciešamie resursi, lai veidotu sistēmas operatoru un mēs esam atvērti sadarbībai ar citiem tirgus dalībniekiem un tuvāko mēnešu laikā meklēsim, kas būs labākais depozīta sistēmas darbības modelis. Šobrīd esam izvērtēšanas procesa sākumā un daudz kas atkarīgs arī no Ministru kabineta noteikumiem, kas tiks izstrādāti līdz nākamā gada 30. jūnijam un detalizēti noteiks, kā depozīta sistēmai ir jāstrādā,” stāsta Jānis Vanags, “Maxima Latvija” valdes loceklis.
 
“Maxima Latvija” ekspertu grupa turpmāk strādās, lai identificētu iespējamos sadarbības partnerus, citus potenciālos depozīta sistēmas operatora dalībniekus, izvērtētu operatora darbības tehniskos un ekonomiskos aspektus, kā arī īpaši sekos līdzi, lai sistēmas ieviešanā tiktu ievērota pilnīga caurskatāmība un novērsti iespējamie riski.
 
“Maxima Latvija” ekspertu grupu vadīs valdes loceklis Jānis Vanags un tā ietvers gan uzņēmuma ekonomistus, gan juristus un analītiķus. Tāpat ekspertu grupa pieaicinās ārējos nozares lietpratējus, vadības konsultantus, politikas atklātības un labas pārvaldības ekspertus, kā arī atvērti sadarbosies ar citām ieinteresētajām pusēm.
 
Saskaņā ar nesen pieņemtajiem Grozījumiem Iepakojuma likumā, depozīta sistēmu paredzēts ieviest no 2022. gada 1. februāra, bet  potenciālajiem depozīta sistēmas operatoriem savas ieceres jāpiesaka līdz nākamā gada 30. septembrim. 

ATVĒRTA UN GODĪGA IEPAKOJUMU DEPOZĪTA SISTĒMA

9 PRINCIPI

1. princips. Piesārņotājs maksā.

Latvijas tirgotāji atbalsta iepakojumu aprites modeli un piekrīt, ka tam jābūt vienai no prioritātēm gan nacionālā, gan Eiropas Savienības līmenī. Īpaši svarīgi ir ņemt vērā atkritumu efektīvu apsaimniekošanu un pārstrādi, kurā ir skaidri un nepārprotami noteikta atbildība par atkritumu radīšanu. Iepakojuma depozīta gadījumā par piesārņotāju ir uzskatāmi ražotāji, kuriem jāuzņemas izmaksu slogs.

2. princips. Depozīta sistēma, kas ir pieejama visiem Latvijas iedzīvotājiem.

Depozīta sistēma veidojama tā, lai iepakojuma (pudeļu, PET, skārdeņu u.c.) pieņemšana tiek nodrošināta gan tirdzniecības vietu tuvumā (līdz 150 m), gan degvielas uzpildes stacijās, gan arī pašvaldību pakalpojumu centros, lai nodrošinātu Latvijas iedzīvotājiem maksimāli ērtu Depozīta sistēmas pieejamību.

3. princips. Caurskatāmas izmaksas un pārstāvības līdzsvars.

Depozīta sistēmas operatoram ir jābūt bezpeļņas organizācijai, kurā vismaz 50% ir pārstāvēti tirgotāji.  Depozīta sistēmu nedrīkst veidot uz visas sabiedrības rēķina. Izmaksu efektivitātes rezultātā panāktais ieguvums, tai skaitā arī neizmantotais depozīts, kas lēšams vairāku miljonu EUR apmērā gadā, jānovirza Depozīta sistēmas operatora tiešo izmaksu samazināšanai.

4. princips. Tirgotājiem – 50% balsstiesības, lai samazinātu izmaksas.

Efektīvas depozīta sistēmas izveidē un darbībā tirgotājiem ir izšķiroša loma. Pircējiem ir jānodrošina patīkama, tīra, higiēniska iepirkšanās vide par samērīgām izmaksām. Lai to īstenotu, ir jānodrošina tirgotāju pārstāvība vismaz 50% apmērā Depozīta sistēmas operatora Valdē. 50% pārstāvība Valdē ļaus izvairīties no situācijas, kurā Depozīta sistēmas izmaksas subsidē visa sabiedrība.

5. princips. Izmaksas apstiprina regulators.

Depozīta sistēmas operatora izmaksas, tostarp apsaimniekošanas maksu tirgotājiem un dalības maksu depozīta sistēmā, ir jāapstiprina regulatoram (SPRK), lai nodrošinātu izmaksu pamatotu un atklātu izvērtēšanu.

6. princips. Vienas pieturas punkts.

Čeki par nodoto depozīta iepakojumu ir izmantojami kā maksāšanas līdzeklis tajā tirdzniecības vietā, kurā tas saņemts. Šis ir drošs, praktisks un efektīvs risinājums, kas neveidos papildus sistēmas izmaksas.

7. princips. Brīvais tirgus un godīga konkurence.

Depozīta sistēmā savāktais iepakojums ir jārealizē par iespējami izdevīgāko cenu brīvā tirgū, nodrošinot godīgu konkurenci un izmaksu samazināšanu.

8. princips. Nododamo iepakojumu daudzveidība.

Depozīta sistēmai  ir jāaptver visus iepakojumus, kurus ir iespējams savākt, ievērojot higiēnas prasības un pieejamās tehnoloģijas (piemēram, ja depozīta sistēmā paredzēts iekļaut stikla pudeles alum, tad jāiekļauj arī stiprā alkohola stikla pudeles). Depozīta sistēmai ir jābūt atvērtai, lai sākotnējos iepakojuma veidus varētu nemitīgi papildināt, attīstoties tehnoloģijām.

9. princips. Sabiedrība izglītošana un dialogs.

Jāveido jauni sabiedrības paradumi, kas balstīti izglītībā un dialogā. Lai to īstenotu, Depozīta sistēmas pārvaldē jāparedz noteikts finansējums sabiedrības izglītošanai.



Informācija medijiem:

Jānis Beseris
SIA "Maxima Latvija" korporatīvo attiecību departamenta direktors
Tālr.: 29666603 
e-pasts: janis.beseris@maxima.lv
www.maxima.lv