Pētersīļa sakne: garda recepte no šefpavāra Laura Aleksejeva

26. septembris, 2024

Rudens ražas laikā ierasti uzturā iekļaujam sezonālos un vietējos  dārzeņus, kā burkānus, galviņkāpostus, kartupeļus un citus sakneņus, kas jau izsenis ir daļa no latviešu tradicionālās virtuves. Taču, lai rudenīgās maltītes būtu daudzveidīgākas, ieteicams izvēlēties arī neierastākus, bet tik un tā ļoti garšīgus dārzeņus, piemēram, pētersīļa sakni. Kādas ir šī “baltā burkāna” unikālās īpašības un kā to pagatavo, stāsta “Maxima Latvija” kopā ar šefpavāru Lauri Aleksejevu.  

 

Pētersīļa saknes garša un izcelsme

Pretēji samērā intensīvajiem pētersīļa zaļumiem, šī dārzeņa saknes garša ir maiga, saldena un riekstaina. Tā atgādina burkānu un selerijas saknes sajaukumu.

 

Pētersīļa sakne ir Eiropas un Āzijas reģionu dārzenis, kura izcelsme meklējama Centrāleiropā un Vidusjūras reģionā. Vēsturiski šīs dārzenis bija populārs jau Senajā Romā un viduslaikos pirms kartupeļu ienākšanas. Mūsdienās Eiropas gastronomijā tas ir iecienīts sakņaugs, īpaši Ziemeļeiropas un Apvienotās Karalistes virtuvē. Pētersīļa sakne tiek plaši izmantota zupās, sautējumos, biezeņos un cepta kā garnējums, pateicoties tā izteiktajai garšai un daudzveidīgajam pielietojumam.

 

Rudenīga pastinaka recepte

 

Šefpavārs Lauris Aleksejevs iesaka pētersīļa sakni gatavot kā izteiksmīgu uzkodu: “Šī pētersīļa saknes recepte ļauj ātri un viegli pagatavot ko garšīgu un augstvērtīgu, neizmantojot daudz sastāvdaļu. Šī uzkoda ir lielisks risinājums gan ikdienas maltītēm, gan īpašiem brīžiem, kad vēlamies baudīt veselīgu un sabalansētu ēdienu. Tā ir gan lieliska veģetāra uzkoda, gan šķiedrvielām bagāta piedeva vakariņām. Svarīgi arī tas, ka recepte neprasa daudz laika vai sarežģītas tehnikas, taču rezultāts ir izcils gan garšas, gan uzturvērtības ziņā”.

 

Tikai piecas sastāvdaļas: pētersīļa sakne, sāls, olīveļļa, ķiploks un malts kumīns.

 

Pagatavošanas gaita:

  1. Pētersīļa sakni nomazgā un sagriež salmiņos.
  2. Salmiņus pārkaisa ar sāli, pievieno olīveļļu. Pievieno sasmalcinātu ķiploku un maltu kumīnu, rūpīgi apmaisa, lai garšvielas vienmērīgi pārklātu katru salmiņu.
  3. Sakni cep 130-140 grādos, apsedzot to ar foliju vai gatavojot traukā ar vāku.
  4. Pasniedz ar sev tīkamākām piedevām – salātiem, gaļu vai kādiem ogļhidrātiem.

 

Papildu informācija par pētersīļa sakni. Jau oktobra sākumā papildus plašajam dārzeņu sortimentam “Maxima” veikalos būs nopērkamas ļoti īpašas pētersīļa saknes, ko audzējuši “Latvijas Mazpulki” jeb jaunie lauksaimnieki. Šīs iniciatīvas mērķis ir ļoti praktiskā veidā jaunajiem entuziastiem parādīt visu produkta dzīves un piegādes ķēdes ciklu – sākot ar stādīšanu, audzēšanu, novākšanu, turpinot ar nokļūšanu veikalā un tālāk jau klientu pirkuma groziņos. Sadarbība ar jaunajiem lauksaimniekiem norisinās jau 14 gadus un tā notiek sadarbībā ar  “Maxima Latvija” un “Ezerkauliņi” atbalstu. Kopumā projektā šogad iesaistījušies 42 mazpulcēni, pārstāvot Latvijas reģionus no Ludzas, Jelgavas, Līvānu, Tukuma, Saldus, Jēkabpils, Alūksnes, Ventspils, Talsu, Valkas, Saulkrastu, Ķekavas, Dobeles un Krāslavas novadiem.

Informācija medijiem

Liene Dupate-Ugule

“Maxima Latvija” komunikācijas vadītāja