• KLUBS •

Receptes

60 min.
Sarežģītības pakāpe

Ātrais upeņu pīrāgs

Sastāvdaļas:
 
360 g miltu
160 g cukura
2 lieli olu dzeltenumi
180 g izkausēta sviesta
Šķipsniņa sāls
 
Pildījumam:
400 g upeņu (vai citas ogas, var būt arī saldētas)
140 g cukura
50 g ūdens
 
 
Cepeškrāsni uzsilda līdz 180 grādiem. 
Bļodā sajauc izkausēto sviestu, olu dzeltenumus, cukuru un sāli. Visu puto, līdz iegūta viendabīga masa. Pievieno miltus. Mīklu maisa, līdz iegūta drupaču konsistence, kuras ir viegli saberzt, bet kas saspiežot turas kopā. 
Cepamveidni ieziež ar sviestu. Ņem 2/3 mīklas un liek veidnē, to vienmērīgi izlīdzinot. Liek cepeškrāsnī uz apmēram 10 minūtēm, kamēr mīkla nedaudz apcepas. 
 
Atsevišķā katliņā ieber ogas, pievieno cukuru un ūdeni. Uz lēnas uguns maisa, kamēr ogas sāk izdalīt sīrupu. Pavāra apmēram 10 minūtes, noliek nedaudz atdzesēties. 
 
Kad mīkla izņemta no cepeškrāsns, tai lej pāri ogu masu. Dekorē ar atlikušo mīklu, to sadalot drupačās un pārberot pāri visam pīrāgam. Liek cepties cepeškrāsnī uz 20–25 min vai kamēr drupačas kļūst zeltaini brūnas. 
 
 
Upenes, manuprāt, ir sastopamas jebkurā omītes mazdārziņā, jo kā krūmājs tas ir viegli izaudzējams un katru gadu dod salīdzinoši labu ražu neatkarīgi no laikapstākļiem. Upenes ir brīnišķīgs C vitamīna avots, kā arī tās satur dzelzi. Upenes, tāpat kā mellenes, ir labs palīgs redzes uzlabošanā un paaugstina arī organisma aizsargspējas. 
Upenes ir arī viens no labākajiem līdzekļiem cīņā pret saaukstēšanos. Tāpat kā avenes, arī upenes var ievārīt ievārījumā un ziemā dzert to tējas. Jāatzīmē, ka upenes ir svarīgi ēst drīz pēc to nolasīšanas, jo jau pēc dažām stundām tās zaudē daļu savu vērtīgo īpašību. Otrs labākais veids, kā tās uzglabāt, ir saldējot. 
 
Iesakām arī: